Jedno z najbardziej kontrowersyjnych jesiennych warzyw – brukselka, bo o niej dziś będzie, należy do grupy warzyw najczęściej przez nas znienawidzonych.
Brukselka podobnie jak szpinak kojarzy nam się z dzieciństwem.. i niestety dla większości z nas to nie są miłe wspomnienia. Małe, często rozgotowane zielone kuleczki o dość specyficznym smaku i aromacie osobiście – ja tak pamiętam to warzywo.
Po latach nie jestem w stanie rozumieć dlaczego tak nie przepadałam za brukselką. Na dzień dzisiejszy uwielbiam po nią sięgać i jeść. Uważam, że podobnie jak szpinak, brukselkę trzeba umieć odpowiednio przygotować i wtedy zasmakuje nawet największemu niejadkowi.
BRUKSELKA – WARTOŚCI ODŻYWCZE I ZDROWOTNE:
Kapusta brukselska bo to poprawna nazwa tego warzywa, to ponoć skrzyżowanie kapusty głowiastej i jarmużu. Należy do rodziny kapustowatych. Jej główki są twarde i zwięzłe, niewielkiego rozmiaru i idealnie nadają się do zamrażania. Co ważne brukselka zaliczana jest do warzyw o bardzo dużej wartości smakowej i odżywczej. Jest źródłem wielu witamin takich jak witaminy z grupy B, witamina A, E i K. Zawiera też kwas foliowy, miedź, potas, magnez, żelazo czy cynk oraz spore ilości witaminy C – ok. 150 g brukselki jest wstanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
Na tym jednak nie koniec. Kapusta brukselska dzięki sporej ilości silnych przeciwutleniaczy zaliczana jest do tzw. warzyw młodości, jest również niskokaloryczna – 100 g zawiera tylko ok. 43 kcal. Dodatkowo zawarty w główkach chlorofil i karotenoidy chronią nasz organizm przed wystąpieniem raka jelita grubego i żołądka, a związki azotowe przyspieszają przemianę estrogenu. Te małe, zielone główki zbawiennie wpływają również na nasz układ trawienny. Zapobiegają zaparciom i wpływają na utratę wagi.
BRUKSELKA W KUCHNI:
Tak jak już wspomniałam większość z nas nie ma miłych wspomnień związanych z tym warzywem. Najczęściej podawano brukselkę gotowaną, niedoprawioną, często jako element jarzynki w zupie. Ja zachęcam do eksperymentowania z tym warzywem, gdyż odpowiednio przyrządzone potrafi zachwycić smakiem. Kapustę brukselską możemy gotować, smażyć, dusić, a nawet piec. Smakuje wybornie w zupach, pasuje do zapiekanek, dań mięsnych i ryb. Brukselkę możemy łączyć z orzechami, miodem, octem balsamicznym i serami.
Gwarantuję, że takie połączenie zachwyci smakiem i chętnie będziecie wracać po to zdrowe warzywo.
Na koniec jak zawsze zapraszam na kilka przepisów.
PRZEPISY:
1. Rolady z mięsa mielonego otulone boczkiem i zapiekane brukselki
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
2. Brukselka zapiekana z sosem śmietanowo serowym
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
3. Pakora
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
4. Nadziewane zapiekane brukselki
Przepis znajdziesz (TUTAJ)