Z gotowaniem jest jak z seksem, trochę inwencji i od razu lepiej smakuje.
  • 9424.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka
Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka
  • 9424.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Ostatnio otrzymałam zaproszenie na wyjątkową kolację złożoną z potraw z gęsiny w wybranej restauracji biorącej udział w akcji „Czas na gęsinę”. Organizatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jakiś czas temu już pisałam o organizowanym co roku przez Urząd Festiwalu Gęsiny https://kuchnia-marty.pl/kujawsko-pomorska-gesina-sw-marcina.

Postanowiłam skorzystać z zaproszenia i podzielić się z Wami wrażeniami z tej niezwykłej kolacji.

9405.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Zacznijmy od wyboru restauracji. Dużym i bardzo pozytywnym zaskoczeniem była lista restauracji biorących udział w akcji „Czas na gęsinę” – http://www.czasnagesine.pl/restauracje. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że akcja ogarnęła całą Polskę (w tym roku przekroczyła nawet granice naszego kraju), a restauracji serwujących dania z gęsiny jest tak dużo.

Warto również wspomnieć, że to właśnie w Kujawsko-pomorskim w Kołudzie Wielkiej znajduje się Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Doświadczalny posiadający na swoim terenie hodowle gęsi białej kołudzkiej zwanej również „gęsią owsianą”. Hodowane w Kołudzie gęsi są słynne na całą Europę, a ich mięso wyjątkowo zdrowe, bo zawiera jedynie 3,5-5% tłuszczu. Więcej informacji o kołudzkiej gęsi http://www.gesi-koluda.pl/.

9452.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Wracając do wyboru restauracji, ostatecznie zdecydowałam się na Restaurację Ostromecka znajdującą się w Ostromecku przy ulicy Bydgoskiej 8. Restaurację znam, ale pierwszy raz jadłam tam gęsinę. Lokal należy do Gęsinowego Szlaku Kulinarnego. Szlak powstał, aby przywrócić i podtrzymać staropolską tradycję serwowania gęsiny, która dawniej królowała na naszych stołach. Więcej informacji o Kujawsko-Pomorskim Gęsim Szlaku znajdziecie tutaj http://www.czasnagesine.pl/pages/19/gesinowy-szlak-kulinarny.

9420.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

W menu Restauracji Ostromecka znajdują się dania kuchni polskiej i staropolskiej z gęsiną kołudzką na czele. Można tu skosztować carppacio z półgęska wędzonego na zimno, rosół z gęsimi kołdunami, wątróbkę lub gęsie żołądki, gęsie udka konfitowane, a nawet na specjalne życzenie gęś pieczoną w całości, faszerowaną jabłkiem z majerankiem. Dań jest naprawdę sporo i jest w czym wybierać. Dodatkowo restauracja przygotowuje wyroby z gęsiny na zamówienie.

9369.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Stylowe wnętrze restauracji i duże fotografie przedstawiające okolicę sprzed ponad wieku tworzą niesamowity klimat i przybliżają kawałek historii tego urokliwego miejsca.

9415.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Naszą gęsią kulinarną przygodę zaczęliśmy od rosołu z gęsimi kołdunami. Dostaliśmy pyszny, aromatyczny rosół. Kołduny były bardzo dobre. Cienkie ciasto i dobrze doprawiony farsz, sprawiły, że same rozpływały się w ustach. Szczególnie mojemu synkowi zasmakowało to danie.

9432.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9435.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9443.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Następna była wątróbka gęsia smażona z jabłkami, cebulką i żurawiną, podana z ziemniaczkami z wody i ogórkiem kiszonym.

9505.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9515.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Delektując się winem przystąpiliśmy do degustacji kolejnych dań. I oto moim oczom ukazał się talerz pełen pierożków z gęsiną, okraszonych podsmażoną cebulką. Były wyborne i śmiało mogę stwierdzić, że mogą konkurować z pierożkami przygotowywanymi przez moja mamę lub babcię.

9510.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9513.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Kolację zwieńczyły udka gęsie konfitowane (confit jest to metoda przygotowywania i konserwowania żywności w tłuszczu, pochodząca z Francji).  Po wcześniejszym zamarynowaniu, udka były gotowane/duszone w gęsim tłuszczu, a następnie upieczone. Tak przygotowane mięso było niezwykle kruche, miękkie i soczyste. Podane z żurawiną, modrą kapustą zasmażaną i ziemniaczkami z wody idealnie komponowało się smakowo. To danie należy do tych, o których się nie zapomina, a smak na długo pozostaje w pamięci.

9499.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9482.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Jak wspominałam wcześniej w Restauracji Ostromecka można również dostać gęś pieczoną w całości, faszerowaną jabłkiem z majerankiem. Akurat taka gęś była serwowana więc za zgodą gości i personelu uwieczniłam ją na zdjęciach.

9463.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9466.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

9478.900 - Czas na gęsinę w Restauracji Ostromecka

Podsumowując

Cieszę się, że są organizowane takie akcje jak „Czas na gęsinę”. Cieszę się, że tak wiele restauracji oferuje w swoim menu dania z gęsiny, i że z roku na rok gęsina coraz częściej gości na stołach również w naszych domach.

Jeśli chodzi o Restaurację Ostromecka to zachęcam do jej odwiedzenia. Jest smacznie jak w domu.

 

 

 

Pozostaw odpowiedź