Duszone w piwie golonki bez kości z kasztanami i suszonymi grzybami.. może i brzmi dziwnie ale zapewniam, że smakuje wybornie! Soczyste i mięciutkie kawałki golonki wieprzowej bez skóry i kości w marynacie z piwa, świeżego rozmarynu, jałowca i czosnku to idealne połączenie.
Składniki:
- 1 ½ kg golonek wieprzowych bez skóry i kości
- 30 g suszonych grzybów
- 20 g pieczarek świeżych
- 20 g kasztanów jadalnych
- 2 duże cebule
- sól
- pieprz
- 2 gałązki świeżego rozmarynu
- 1 łyżka oliwy
Składniki na marynatę:
- 250 ml piwa
- 4 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 6 ziaren jałowca
- 3 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- 3-4 gałązki rozmarynu
Dodatkowo:
- 1 szklanka kaszy gryczanej
- 2 szklanki wody
- szczypta soli
- 1 łyżka masła
Przygotowanie marynaty:
Przygotowujemy marynatę z piwa, posiekanych listków rozmarynu, przeciśniętego przez praskę czosnku, jałowca, ziela angielskiego i liścia laurowego. Mięso płuczemy, oczyszczamy i nacieramy solą i pieprzem. Wkładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy marynatą i wstawiamy do lodówki na ok. 30 minut.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni.
Grzyby suszone płuczemy, zalewamy wodą (wody musi być 2 razy więcej niż grzybów) i gotujemy ok. 30-40 minut aż grzyby będą miękkie. Odcedzamy, a wywar grzybowy zostawiamy.
Naczynie z golonkami wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 2 godzin pod przykryciem.
Przygotowanie kasztanów:
Kasztany płuczemy i wkładamy do garnka. Zalewamy woda, dodajemy łyżeczkę soli i gotujemy ok. 30-45 minut. Wszystko zależy od tego jak duże są nasze kasztany i jak są świeże. Najlepiej jest po 30 minutach wyciągnąć jednego kasztana, obrać i spróbować czy jest już miękki. Ugotowane kasztany obieramy – zarówno skorupkę zewnętrzną, jak i cienką, gorzkawą osłonkę kasztana.
Pieczarki myjemy, oczyszczamy i kroimy w ćwiartki, cebule w pióra. W garnku rozgrzewamy oliwę dodajemy cebule i pieczarki, podsmażamy. Dodajemy ugotowane suszone grzyby i podlewamy wszystko wywarem z grzybów. Dusimy. Upieczone golonki przekładamy do grzybów, dodajemy kasztany i dusimy ok. 15 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i posypujemy świeżym rozmarynem.
Przygotowanie kaszy:
Kaszę przebieramy, płuczemy i zalewamy zimną wodą w proporcji 1 : 2 (tzn. 1 szklanka kaszy, 2 wody). Do kaszy dodajemy 1 łyżę masła (dzięki temu ziarenka nie będą się kleiły) i ½ łyżeczki soli. Gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu do czasu wchłonięcia wody przez kaszę (kasza praktycznie nie powinna się gotować!).
Kaszę wykładamy na talerz, dodajemy golonki. Ja do tego dodałam czerwone buraczki.