Z gotowaniem jest jak z seksem, trochę inwencji i od razu lepiej smakuje.
  • 7069.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć
Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć
  • 7069.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

Wszyscy doskonale znamy cukinię (kabaczek). Uwielbiamy ją zarówno za walory smakowe jak i odżywcze. Mało kto jednak wie, że również kwiaty cukinii są niezwykle smaczne i dostarczają naszemu organizmowi cenne wartości odżywcze.

7073.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

Cukinia należy do warzyw dyniowatych, można ją spożywać zarówno na surowo (najlepiej młode cukinie), jak również możemy ją dusić, piec czy smażyć.

Jak już wspomniałam cukinia jest źródłem cennych wartości odżywczych. Jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę A, C i PP. Zawiera również potas i wapń. W 90% składa się z wody więc jest niskokaloryczna i lekkostrawna.

Sezon na cukinię się właśnie rozpoczyna więc warto po nią sięgać jak najczęściej. Jednak ja dzisiaj chcę zachęcić Was do wykorzystywania w kuchni również kwiatów cukinii. Pięknych, żółtych i bardzo smacznych. Można z nich wyczarować naprawdę pyszne dania.

7069.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

KWIATY CUKINII – WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOWOSANIE

Cukinia ma dwa rodzaje kwiatów: męskie, rosną na cienkich łodyżkach i żeńskie mają na końcu zalążki owoców cukinii. Oba kwiaty są jadalne i smakują tak samo, więc jeśli zależy Wam na owocach (cukinii) możemy zbierać tylko męskie kwiaty.

7074.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

W ostatnim czasie kwiaty cukinii zyskują coraz większą popularność i można je już kupić na bazarach. W smaku mają lekko słodkawy smak. Zbiera się je kiedy są już otwarte. Kwiatów nie należy myć, gdyż są bardzo delikatne i kruche dlatego je tylko oczyszczamy np. przy pomocy pędzelka. Ze środków należy usunąć pręciki. Możemy je smażyć, piec lub przygotowywać w tempurze. Najczęściej się je nadziewa. Kwiaty cukinii są idealne jako dodatek do zapiekanek, sałatek i wszelkiego rodzaju tart.

kwiaty - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

Zawierają witaminy z grupy B, witaminę C i PP oraz potas, wapń i sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu. Ponadto kwiaty cukinii mają działanie odkwaszające i przyspieszają przemianę materii.

Na koniec chcę podzielić się swoimi pomysłami na dania w wykorzystaniem kwiatów cukinii. Mam nadzieję, że zachęcę Was do ich spożywania.

7081.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

PRZEPISY: 

1. Pieczone kwiaty cukinii nadziewane łososiem

7117.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

 

2. Nadziewane kwiaty cukinii w tempurze

7100.900 - Kwiaty cukinii – co warto o nich wiedzieć

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

Pozostaw odpowiedź