Większości z nas makarony kojarzą się z Włochami. Mimo iż ich kuchnia jest bardzo urozmaicona to makarony zajmują w niej szczególne miejsce.
Mówi się, że rocznie Polak zjada ok. 5 kg makaronu (najczęściej w zupach), a Włoch potrafi zjeść go ok. 30 kg.. nie do końca w to wierzę, bo osobiście zjadam więcej niż 5 kg makaronu rocznie – no chyba, że jestem jakiś wyjątkiem od normy 😉
Na szczęście coraz częściej makarony nie są tylko dodatkiem do zup, a tworzą pyszne i pożywne dania główne. Różnią się kształtem, składem, wielkością i smakiem – do wyboru.. do koloru – każdy znajdzie coś dla siebie.
Krążący stereotyp, że te pyszne „kluski” tuczą również odchodzi w zapomnienie, bo jak się okazuje to nie sam makaron, a raczej dodatki do niego mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą figurę.
Wprawdzie 200 g suchego makaronu zawiera ok. 700 kcal ale pamiętajmy, że makaron po ugotowaniu pęcznieje i znacznie powiększa swoją objętość i z tych 200 g otrzymujemy ok. 500, a taka porcja spokojnie wystarczy dla dwóch osób.
Makaron wytwarza się na bazie mąki, wody i czasami jaj. Oczywiście coraz częściej do makaronów dodajemy inne składniki co wzbogaca ich walory smakowe – w sprzedaży mamy dostępne makarony szpinakowe, pomidorowe, a także pełnoziarniste itp.
Pamiętajmy, że najmniej kaloryczne są makarony bez dodatku jaj.
Wybierając makaron musimy zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie. Zwróćmy też uwagę na jego skład i wygląd. Wybierajmy makarony, które nie są połamane, których powierzchnia jest szklista i bez żadnych plamek i przebarwień.
Makarony jajeczne (najczęściej są to dwujajeczne, trzyjajeczne i pięciojajeczne) wytwarzane są głównie z miękkiej mąki pszennej typ 450 lub 500 szybko się rozgotowują i zaczynają kleić. Nadają się głównie jako dodatek do zup. Po ugotowaniu taki makaron należy zahartować zimną wodą.
Jeśli szukamy makaronu, z którego chcemy przygotować domową paste należy zdecydować się na makaron składający się głównie z wody i mąki np. makarony produkowane z semoliny.
Czym właściwie jest ta semolina? To nic innego jak mąka uzyskana z twardej pszenicy durum. Do tych makaronów nie dodajemy jaj. Makaron z pszenicy durum, po ugotowaniu nie powinien się kleić, powinien być „al dente” i sprężysty. Makaronu tego nie trzeba też hartować wodą.
Jeśli chodzi o gotowanie makaronu to przyjęło się zasadę, że na 100 g makaronu należy zagotować 1 litr wody z 1 łyżeczką soli. Pamiętajmy, żeby do wody nie dodawać oliwy – oliwa uniemożliwia wchłanianie sosów przez co danie traci na smaku.
Na koniec jeszcze przyjrzymy się wartościom odżywczym makaronów. Jak już wspomniałam makaron zawiera dość sporo kalorii, a co poza nimi?
W 70% makaron składa się ze skrobi czyli tzw. węglowodanów złożonych. Dodatkowo zawiera również proteiny, białko, sole mineralne oraz witaminy z grupy B.
Jak widać makarony są dla naszego organizmu prawdziwym paliwem energetycznym, dają nam uczucie sytości, a jeśli podamy je z jakimś lekkim sosem lub z pesto to również pozwolą zadbać nam o szczupłą sylwetkę.
PRZEPISY:
1. Makaron ze świeżymi grzybami
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
2. Zapiekany makaron z sosem pomidorowym
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
3. Zapiekany makaron nadziewany kurczakiem, orzechami, serem pleśniowym i zielonym groszkiem
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
4. Penne z bazyliowym pesto i cukinią
Przepis znajdziesz (TUTAJ)
5. Penne z pieczarkami, fasolką szparagową i suszonymi pomidorami
Przepis znajdziesz (TUTAJ)