Z gotowaniem jest jak z seksem, trochę inwencji i od razu lepiej smakuje.
  • 5850.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie
Zielony groszek – strączki skrywające samo zdrowie
  • 5850.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Zielony groszek należy do warzyw często nienawidzonych przez małe dzieci, chociaż mój synek uwielbia świeży groszek, taki prosto z krzaka. Co skrywają w sobie te małe, zielone ziarenka i dlaczego są tak ważne dla naszego zdrowia o tym w artykule!

5446.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Groszek, to jedyne z warzyw strączkowych, które możemy spożywać na świeżo. Zachęcam do spożywania nie tylko ziaren ale i całych strączków (szczególnie z młodego groszku), które jednak wcześniej należy obrać z błonki. Zarówno strąki jaki ziarna są bowiem bogate w wartości odżywcze.

5836.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Wyróżniamy dwa rodzaje grochu:

  • GROSZEK CUKROWY – możemy spożywać go w całości (zarówno ziarna jak i strąki)
  • GROCH ŁUSKOWY – potocznie zwany zielonych groszkiem. Wykorzystujemy głównie ziarna (groszek mrożony, konserwowy lub groch suchy)

 

5850.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Zielony groszek  – wartości odżywcze i zdrowotne:

Świeży zielony groszek zawiera mnóstwo witamin z grupy B, witaminę  A, C, E i K. Dodatkowo zawiera też kwas foliowy i duże ilości białka o strukturze podobnej do białka mięsa jednak znacznie łatwiej trawionego.

Jest niskokaloryczny (100 g zawiera ok. 80 kcal), jednak zwiększa uczucie sytości dlatego warto aby spożywały go osoby będące na diecie. Dodatkowo zielony groszek zwiększa metabolizm, ma dobroczynny wpływ na pracę naszych jelit (zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego) oraz oczyszcza nasz organizm z substancji rakotwórczych i toksyn.

Ponadto to strączkowe warzywo zawiera również błonnik pokarmowy, żelazo, wapń i fosfor. Wzmacnia odporność naszego organizmu i zapobiega występowaniu anemii, dlatego ważne jest aby jednak zielony groszek znalazł się w diecie naszych dzieci.

5853.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Warto również wspomnieć, że groszek redukuje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko występowania i rozwoju chorób takich jak miażdżyca tętnic. Ma też duży wpływ na nasze kości, chroni je przed osteoporozą, już 1 filiżanka ugotowanego groszku pokrywa ok. 50% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.

Na koniec dodam, że zielony groszek, dokładniej zawarty w nim kwas foliowy ma również duży wpływ na nasze samopoczucie i dobry stan naszego zdrowia psychicznego.

Tak więc jak widać, nasz mały, zielony bohater powinien na stałe zagościć w naszym menu. Na szczęście zielony groszek jest dostępny przez cały rok więc możemy spokojnie korzystać z jego dobrodziejstw zawsze kiedy mamy na to ochotę lub zapotrzebowanie.

5846.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

 

Przepisy: 

1. Risotto z kurczakiem i zielonym groszkiem

2023.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

2. Zupa krem ziemniaczano porowa z mięsnymi kuleczkami i zielonym groszkiem

9635.900 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

3. Zapiekany makaron nadziewany kurczakiem, orzechami, serem pleśniowym i zielonym groszkiem

makaron 6688 - Zielony groszek - strączki skrywające samo zdrowie

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

Pozostaw odpowiedź