Z gotowaniem jest jak z seksem, trochę inwencji i od razu lepiej smakuje.
 • 6237.900 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie
2
Żywienie a choroba nowotworowa – warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie
 • 6237.900 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Gryczanka z malinami i chia, focaccia z orzechami włoskimi i suszonymi pomidorami, kurczak w sosie z ananasem i orzeszkami ziemnymi, tosty francuskie z sosem z owoców leśnych i lodami jogurtowymi oraz tiramisu – takie dania mieli okazję spróbować i zobaczyć jak przygotować pacjenci chorzy onkologicznie i ich opiekunowie na ostatnich warsztatach kulinarnych.

0289 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

10 lutego w Warszawie w Studio Smolna 8 odbyły się bezpłatne warsztaty kulinarne dla pacjentów chorych onkologicznie i ich opiekunów, które wspólnie z mgr inż. Ewą Ceborską-Scheiterbauer – dietetykiem specjalizującym się w żywieniu w chorobie nowotworowej oraz dziewczynami z blogów kulinarnych Magdą z Crust&Dust,  Anią z Czosnek w Pomidorach i z Agatą z Eksperymentalnie.com miałam okazję prowadzić.

Celem warsztatów było zwiększenie świadomości osób chorych i ich bliskich na temat prawidłowego żywienia w trakcie choroby i po zakończeniu leczenia. Zainteresowani mogli dowiedzieć się czym jest żywienie medyczne, jak w prosty i szybki sposób w zaciszu własnego domu przygotować posiłki o zwiększonej wartości odżywczej i energetycznej z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów odżywczych Nutridrink Protein oraz skorzystać z porad dietetyka.

0345 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

– W trakcie choroby każdy chory powinien porozmawiać z dietetykiem, aby wiedzieć jak się odżywiać, aby żywienie wspomagało leczenie. Niestety nie ma jednej złotej zasady – nad każdym przypadkiem trzeba zastanowić się indywidualnie jak mu pomóc od strony dietetycznej. Bardzo ważna jest też wiedza jak radzić sobie z efektami ubocznymi terapii, bo to one w dużej mierze są największym dietetycznym wyzwaniem – powiedziała mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer – dietetyk specjalizująca się w żywieniu w chorobie nowotworowej.

Niestety w dalszym ciągu wiele osób zmagających się z chorobami nowotworowymi i ich bliscy nie wiedzą gdzie szukać pomocy jak prawidłowo się odżywiać w trakcie chemioterapii i radioterapii. Często informacji szukają w Internecie, gdzie można natknąć się na pełno niesprawdzonych artykułów, diet i porad, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić choremu.

– Wielu pacjentów szuka informacji w Internecie, a później stosuje różne dziwne suplementy diety, zioła, a nawet głodówki. Takie metody mogą być naprawdę niebezpieczne. Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu onkologów nie za dużo mówi o diecie, ale nie wprowadzajmy samemu, bez konsultacji specjalisty „diety cud” podczas leczenia, gdyż może to być wręcz niebezpieczne dla życia – kontynuuje mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

0362 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Dzięki takim warsztatom osoby te mogą rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, przekonać się, że odpowiednio dobrane, indywidualne żywienie onkologiczne wcale nie musi być skomplikowane i monotonne, a pacjenci i ich bliscy nie będą potrzebować wielu godzin by je przygotować.

Jeśli znacie kogoś kto zmaga się z chorobą nowotworową, kto potrzebuje porady i pomocy to polecam Wam nutriblog.pl i nutriciaoncology.pl znajdziecie tu więcej informacji i przepisy na posiłki z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów odżywczych Nutridrink.

IMG 4199 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Tosty francuskie z sosem z owoców leśnych i lodami jogurtowymi

 

IMG 4375 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Kurczak w sosie z ananasem i orzeszkami ziemnymi

 

IMG 4193 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Focaccia z suszonymi pomidorami i orzechami włoskimi

 

0502 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Gryczanka z malinami i Chia

 

0508 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

Tiramisu

 

0534 - Żywienie a choroba nowotworowa - warsztaty dla pacjentów chorych onkologicznie

*Żywienie medyczne to dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego i należy je stosować pod nadzorem lekarza

Trackback z twojej strony.

Komentarze

 • Patrycja

  Written on 20 czerwca 2018

  Celne pointy. Niestety bez konsultacji i indywidualnego podejścia się nie obejdzie, a wiele osób spycha temat odżywiania się na bok, aby zaoszczędzić te parę(set!) złotych.

  PS: bardzo udane foccacia 😉

  Odpowiedz

Pozostaw odpowiedź