W domu mojej babci faszerowana pieczona gęś gościła bardzo często. Zwyczaj ten starała się podtrzymywać moja mama, teraz czas na mnie. Coraz częściej przed Świętem Niepodległości czyli św. Marcina w sklepach można dostać świeże gęsi. W tym roku podjęłam wyzwanie i postanowiłam przygotować swoją gęś. Stres był ogromny z jednej strony chciałam jak najlepiej wypaść przed rodziną z drugiej chciałam podtrzymać zwyczaj i tradycję jaka panuje w moim województwie. Bowiem województwo Kujawsko-Pomorskiej już po raz szósty organizuje Festiwal Gęsiny. Akcja „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” ma na celu odnowienie tradycji spożywania gęsiny. Dlatego zachęcam wszystkich żeby przynajmniej raz spróbowali gąski – warto!
Składniki na farsz:
- podroby z gęsi (serce, wątroba, żołądek)
- 4 kurze wątróbki
- 2 kurze żołądki
- 3 kurze serca
- 300 g karkówki
- 250 g surowej szynki
- 1 duża cebula
- 3-4 ząbki czosnku rozgniecione przez praskę
- majeranek
- sól
- pieprz
- rozmaryn
- 1 czerstwa bułka
- 1 łyżka kaszy manna
- 1 jajko
- woda lub mleko do namoczenia bułki
Składniki na gęś:
- 1 gęś patroszona bez szyi (moja miała ok. 6 kg – kołudzka gęś)
- 1 główka czosnku (rozgniecionego przez praskę)
- pieprz
- rozmaryn
- majeranek
- 4 liście laurowe
- 5-6 ziaren ziela angielskiego
- kilka gałązek świeżego rozmarynu
- 4-5 jabłek
Składniki na solankę:
- zimna woda (tyle aby przykryła całą gęś)
- sól (proporcje 1 łyża soli na litr wody)
Dodatkowo:
Składniki na zasmażaną kapustę z suszonymi borowikami:
- 1 kg kiszonej kapusty z marchewką
- 1 marchew
- 2 cebule
- 30 g suszonych borowików lub innych grzybów
- 2 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- sól
- pieprz
- 1 łyżka oleju
- 1 ½ szklanki wody
Przygotowanie zasmażanej kapusty z suszonymi borowikami:
Grzyby płuczemy i gotujemy do miękkości ok. 30 minut. Odcedzamy na sitku i kroimy w mniejsze kawałki, a wywar grzybowy zostawiamy. Cebule kroimy w kostkę i podsmażamy na łyżce oliwy. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Kapustę kiszoną płuczemy jeśli jest bardzo kwaśna i szatkujemy. Przekładamy do garnka i zalewamy 1 ½ szklanki wody, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, marchewkę, grzyby, cebulę i gotujemy aż kapusta będzie miękka. W trakcie gotowania podlewamy kapustę wywarem z grzybów.
Przygotowanie solanki:
Przygotowujemy solankę w proporcjach 1 łyżka soli na litr wody (u mnie 13 litrów wody i 13 łyżek soli) i zanurzamy w niej całą gęś na 8-10 godzin (u mnie gęś była w solance cały dzień, a wieczorem natarłam ją ziołami i przez noc się marynowała). Następnie osuszamy gęś ręcznikiem papierowym i nacieramy pieprzem, rozmarynem, majerankiem i czosnkiem. Z wierzchu obkładamy liśćmi laurowymi i zielem angielskim i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc.
Przygotowanie farszu:
Podroby i mięso płuczemy i oczyszczamy. Cebulę drobno siekamy. Bułkę namaczamy w mleku lub wodzie. Podroby, cebulę i odsączoną bułkę przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, kaszę manna, zioła i jajko. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Wyrabiamy na jednolita masę.
Gęsi zaszywamy otwór po szyi i napełniamy ją farszem. Następnie zaszywamy drugi otwór, przekładamy do brytfanny i obkładamy jabłkami pokrojonymi w ćwiartki (nie usuwam skórki z jabłek).
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 stopni i pieczemy w zależności od wielkości gęsi – ok. 45 minut na każdy kilogram gęsiej tuszki. W moim przypadku ok. 270 minut.
Po upływie 2 godzin jeśli zauważymy że nasza gęś za mocno się przyrumieniła możemy przykryć ją folią aluminiową. Gęś w trakcie pieczenia podlewamy tłuszczem, który się wytopił.
Gęś podałam z puree z ziemniaków i zasmażoną kapustą kiszoną z suszonymi borowikami.